Motylki har precis släppt sitt debutalbum "Chrysalis" och Anti Zurowski (Nova Blast, Happy Hour) och Tess de la Cour (Snake, Memoria) är gäster i podcasten. Det blir ett samtal om att hitta varandra i musiken, att börja som duo men sedan hitta trummisen Markus Tiedemann, om det viktiga att det alltid låter, om att 90-talets alternativa rock är bäst, låtskrivarprocesser, om att lära sig spela bas, om suget efter att få spela live och mycket mer.
--------
37:23
Klassikeravsnittet om Meshuggahs skiva Destroy Erase Improve
Det blir musiknörderi deluxe i det här klassikeravsnittet om 1995 när Misha försöker förklara i vilka takter Meshuggah spelar sina trummor och gitarrer för Magnus. Det är oklart om Magnus förstår men att den här skivan är en milstolpe inte bara för Meshuggah utan för svensk metal i allmänhet det begriper de båda.
--------
57:29
Avsnittet om Industrial Puke
Det är dags för Industrial Puke att släppa sitt andra album "Alive to no avail" och Jens och Erik från bandet besöker podden. Vi pratar om hur man går vidare med en skiva till, hur man skriver riff, textförfattande, vardagens jävlighet, tryck över bröstet, lågintensivt turnerande och en massa annat som hör livet till.
--------
35:41
Avsnittet om Kazea
Kazea släpper sitt debutalbum "I. Ancestral". Vi tar ett snack med Jonas, David och Rasmus om hur det är att spela i en trio som gör storslagen musik, om att basera en grafisk profil på texten från en skrivmaskin, låtskrivarprocesser, textförfattande, vilken genre man tillhör och mycket mer som hör till.
"I. Ancestral" släpps digitalt den 21 mars av Suicide Records
--------
43:57
Avsnittet om Örebro Hardcore
Vi pratar om musikens positiva kraft i livet i allmänhet och när det är mörka tider med Keijo Lach, Tobbe Mattsson och Nere På Noll-legenden Danne Nätterdal som driver Örebro Hardcore. Under några år har de satt upp spelningar i Örebro för att locka främst den yngre generationen till hardcore. Det blir ett samtal om hur musik förändrar liv, drivkrafter, val av livsstil, spelningar som förändrat allt, hur Örebros musikliv påverkas av vad de gör och om kommande arrangemang under våren.
Ett avsnitt om hjältar och eldsjälar som gör ett enormt viktigt arbete.