Som verksamhetschef utvecklar Anders Wennerberg den radiologiska kliniken i Nyköping. Under sina 19 år som chef har Anders lärt sig att det är här han verkligen kan påverka patienternas situation. Han tycker att fler läkarkollegor borde söka chefsjobb i Region Sörmland.
--------
7:07
Säkerhetshandläggare
Ett bra bemötande gör att de flesta hotfulla situationer kan undvikas. Det är säkerhetshandläggaren Joakim Strand övertygad om. Men vad räknas egentligen som ett hot?
--------
4:40
Strategisk inköpare
Rätt kvalitet, till rätt pris, på rätt sätt! Frida Berg hjälper till med inköp av allt som behövs för att Region Sörmlands breda verksamhet ska fungera.
--------
7:50
Undersköterska IVA
Bronkoskop, EEG-apparat, ultraljud, ventilator och infusionspumpar är bara en bråkdel av den teknik som undersköterskan Sofia hanterar i sin vardag på intensivvårdsavdelningen på Mälarsjukhuset.
--------
9:22
Sjuksköterska
Emma Engvall jobbar med patienter som är lite för sjuka för att vårdas på en vanlig medicinavdelning. Hon trivs med nattarbetet på Nyköpings lasarett och utmaningen i att kunna lite om mycket men också fördjupa sig i vissa sjukdomar och tillstånd.
Lyssna på Välkommen till Region Sörmland, Podden Lika värde - en podd från Specialpedagogiska skolmyndigheten och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen